Ekmek, gül ve hürriyet için!

Etiket EtiketA Etiket2
Değerli üye ve dostlarımız;
8 Mart 1857’de New York’ta iş gününün 10 saate indirilmesi için grev yapan dokuma işçilerinin bulunduğu fabrikada çıkan yangın, 129 kadın işçinin hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

Dün ise Ankara’da yapılacak 8 Mart etkinliğine katılmak üzere Bursa’dan yola çıkan Türk Metal sendikası üyelerini taşıyan bir otobüsün devrilmesi sonucu 7 kadın işçi aramızdan ayrıldı. Kadın mücadeleleri tarihine gözyaşıyla dolu bir sayfa daha eklendi.

Öncelikle, bugün kadınların haklarından söz edebilmemizi mümkün kılan mücadele tarihini yaratan tüm kadınlara selam olsun!

Biz kadınlar, “eksik etek”ler, yaratıyoruz her gün dünyanın en az yarısını! Çocuk yaşta alınıp satılan biz, sevgi adına evlere hapsedilen biz, hem evde, hem iş yerinde ezilen biz, tacize-tecavüze uğrayan biz, uğrayıp yine suçlanan biz, daha fazla çalışıp daha az kazanan biz, çocuk doğursak horlanan, doğurmasak horlanan biz, boyun eğdirmek için dövülen, sövülen, her gün öldürülen yine biz…

Dünyayı emeğimizle var etmeye, hakkımızı almak için mücadeleye devam ettikçe, ne sokaklardan eksik olacak kahkahalarımız, ne de mücadele bayraklarımız!

Kadın emeğinin ön planda olduğu banka, finans ve sigorta iş kolunda çalışanlar başta olmak üzere, kadınların ekmek, gül ve hürriyet mücadelesini simgeleyen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü hepimize kutlu olsun!

BANK-SEN