Asgari Ücret 2022

Etiket EtiketA Etiket2
Asgari ücret pazarlığında sendikamızın görüşleridir

Asgari ücret pazarlığında sendikamızın görüşleridir;

Asgari ücret tüm dünyadan farklı olarak ülkemizde fiilen ortalama ücret haline gelmiştir. Tüm diğer işçi ücretleri de artık asgari ücrete komşu haldedir; Bu nedenle asgari ücretin tespiti tüm işçi-memur ücretlerini ilgilendirmektedir.

Asgari ücret, hanede çalışan iki kişinin toplam geliri güncel yoksulluk sınırının altında olmayacak şekilde, 13200,00 TL net olarak belirlenmelidir. Banka, finans ve sigorta iş kolunda ise bu tutarın %50 arttırılması ile net 19800,00 TL 'nin altında ücret kalmamalı, diğer ücretlerde de zam oranı iş kolu asgari ücreti zam oranının altına düşmemelidir.

Asgari ücret net ödenmelidir. Ücretlerin asgari ücret kadar kısmından vergi alınmamalı ve asgari ücretliye bütçeden sosyal güvenlik pirim desteği sağlanmalıdır.Asgari ücret sonrası ücretlere uygulanacak vergi dilimi yüzde 10'u geçmemelidir.

Ekonomik büyümede, çalıştığımız kurumların elde ettiği karda emeğimiz var; payımızı istiyoruz. Kredisini verdiğimiz konuta, araca gelen zam; kestiğimiz poliçeye gelen zam yüzde üçyüz, dörtyüzleri geçerken; ülkede sadece dolar milyarderleri hazine desteği ile korunursa orada milli birlik ve beraberlikten bahsedilemez.

İşçilerin sermayeden bağımsız sendikalarında özgürce örgütlendiği mutlu bir yeni yıl dilekleriyle taleplerimizdir.